Sprawdzanie księgi wieczystej bez wychodzenia z domu
Jeszcze jakiś czas temu, aby sprawdzić podstawowe informacje na temat danej nieruchomości, należało udać się do sądu rejonowego i poprosić o wgląd do rejestru lub o wypis po uprzednim złożeniu stosownego wniosku. Obecnie cała procedura została znacznie uproszczona – wszystko za sprawą Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy: wystarczy wejść do sieci. To spore udogodnienie dla każdego, kto nie ma czasu lub możliwości, aby zjawić się w sądzie osobiście. Dowiedz się, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat i jak korzystać ze strony EUKW.
Czym jest EUKW?
EUKW to portal Ministerstwa Sprawiedliwości, który umożliwia przegląd ksiąg wieczystych w formie elektronicznej. Zarchiwizowane w ten sposób dokumenty posiadają treść identyczną, jak dokumenty w wersji papierowej (dodatkowym elementem jest jedynie numer nadany rejestrowi w wersji elektronicznej). To spora wygoda dla każdego, kto nie ma możliwości pojawienia się w sądzie rejonowym i przejrzenia zapisów w tradycyjnej formie.
Za pośrednictwem internetu nie tylko sprawdzisz, kto jest właścicielem nieruchomości oraz czy budynki bądź grunty objęte są hipoteką. Na stronie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych można m.in. złożyć wniosek o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, zweryfikować autentyczności wydruku, a także otrzymać dostęp do elektronicznych zawiadomień o wpisie oraz stanie wpisów (np. sprawdzić ich autentyczność). Korzystający otrzymuje zatem to wszystko, co potrzebne jest do załatwienia spraw urzędowych czy dokonania zakupu nieruchomości, bez konieczności wychodzenia z domu.
Jak skorzystać z EUKW?
Dostęp do portalu Ministerstwa Sprawiedliwości ma każdy, kto zna elektroniczny numer księgi wieczystej przypisany do nieruchomości. Jak go zdobyć? W tym celu wystarczy skontaktować się z sądem rejonowym znajdującym się na obszarze interesującego Cię domu czy gruntu. Informację na temat numeru oraz zawartych w rejestrze informacji uzyskasz bezpłatnie. Za pośrednictwem sieci sprawdzisz bez problemu, jak wygląda historia nieruchomości i na tej podstawie podejmiesz decyzję o jej zakupie.
W przypadku chęci pozyskania elektronicznego wypisu lub odpisu należy przygotować się na dodatkowe koszty (od kilku do kilkudziesięciu złotych). Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, za pośrednictwem EUKW wystąpisz też o zamknięcie księgi wieczystej (usługa jest płatna).
Skorzystaj z EUKW i dowiedz się więcej o nieruchomości
Dostęp do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych mamy od kilku lat. Ministerstwo Sprawiedliwości regularnie aktualizuje zawarte w nich dane. Z definicji wynika bowiem, że każda znajdująca się w rejestrze informacja jest zgodna z prawdą, a wpisy są autentyczne. Dlatego tak istotne jest, aby były na bieżąco uzupełniane.